Osmangazi Mahallesi, Hızır Reis sk. No:23 Sancaktepe/İSTANBUL
trende

Euro Palet ( Nedir ) Ne Demek?

15.09.2020
714
Euro Palet ( Nedir ) Ne Demek?

Özellikle ağır ürünlerin nakliyesi, depolanması ve paketlenmesi için bu ürünlerin tabanına bir ahşap tabanlık konur. Bu ahşap tabanlığa palet denir. Avrupa palet üreticilerinin kurduğu Avrupa Palet Havuzu Sistemi sadece belli kriterlerde palet kullanılmasını kabul eder. Bu kriterlere uygun olarak yapılan paletlere euro palet denir. İsveçli bir şirket tarafından demiryolu taşımacılığı için bulunan bu sistem günümüzde yaygın bir şekilde kullanılır.

Palet Ne İçin Kullanılır?

Palet genelde ağır ürünlerin ithalat, ihracat, depolama ve nakliyesinde kullanılır. Bu yöntemle hem daha kolay yükleme yapılarak zamandan tasarruf edilir hem de ürünlerin zarar görmesi engellenir. Paletli yükler forklift yardımıyla bir yerden bir yere kolayca taşınır.

Euro Palet Nasıl Olmalıdır?

Euro palet genellikle 80×120 cm ölçülerinde dayanıklı bir ağaç olan çam ağacından yapılmalıdır. Palette kullanılan ağaç en fazla % 22 kadar nem içermelidir. Ahşap malzemede mantar ve böcek gibi zararlı şeylerin olmamasına çok dikkat edilmelidir. Euro palet yapımında kullanılan ağaç da çiviler de Avrupa palet üreticilerinin kriterlerine uygun olmalıdır. Avrupa’daki birçok ülke bu kriterlere uygun olmayan paletleri kabul etmemektedir. Bir ülkede bulunan haşere, böcek ve mantarların bu yollarla taşınması istenmeyecek bir durumdur.

Euro Paletin Özelliği Nedir?

Euro paletin en büyük ve birinci özelliği çevreye zarar vermemesidir. Ahşaptan yapılmasının nedeni de budur. Ayrıca taşıma işlerinde aynı paletler defalarca kullanılır. Yenisine pek fazla ihtiyaç yoktur. Hasar görmesi durumunda da bir kaç ufak tamir ile yeniden kullanılmaya devam edilebilir. Euro paletin ölçülerinin standart olması ve kullanım alanının fazla olmasından dolayı toplanıp tekrar kullanıma sunulabilir. Kaliteli ağaç ve çivilerden üretilmiş olması bu yüzden önemlidir.

Euro Palet Ülkemizde Üretilir Mi?

Ülkemizden de diğer birçok ülkeye ürün gönderildiği için euro palet kullanımı yaygındır. Avrupa ülkeleri ile yapılan ticarette bu paletlerin kullanılması gerektiği için kriterlere uygun olarak üretilir. Üretilen bu paletler 35 kg ağırlığında ve 1500 kg ağırlığa kadar ürün taşıma kapasitesine sahiptir. Avrupa palet üreticilerinin önerisi ile bir palet 78 parça ahşaptan oluşur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Arayın