Osmangazi Mahallesi, Hızır Reis sk. No:23 Sancaktepe/İSTANBUL
trende

Euro Palet Ölçüleri Nedir ?

15.09.2020
764
Euro Palet Ölçüleri Nedir ?

Üretilen ürünleri bir yerden bir yere taşımak ve depolamak gibi amaçlar için paketlemek gerekir. Paketleme işlemi için bu ürünlerin tabanına ahşap bir tabanlık konur. Ahşap tabanlık tamamen tahtaların çivi yardımıyla tutturulması ile olur. Bu ahşap tabana palet denir. Euro palet ise Avrupa palet üreticileri tarafından belli kriterlere ve ölçülere uygun olarak yapıldığı için bu ismi almıştır. Bu yazımızda euro palet ölçüleri hakkında kısa bir bilgi alalım.

Euro Palet Ölçüleri Nelerdir?

Euro palet ölçüleri bir kaç ölçüde olabilmektedir. Genellikle 60×80 cm, 80×120 cm, 100×120 cm ve 120×100 cm ölçülerinde olur. En çok kullanılan ve Avrupa palet ölçülerine en uygun olan ölçü 80×120 cm boylarında olanıdır.

Euro Palet Hangi Ağaç Türünden Yapılır

Avrupa Palet Birliği palet yapımında genellikle çam ağacı, bazen de kavak ağacı kullanımını kabul eder. Palet yapımında kullanılacak ağacın cinsine ve durumuna çok dikkat edilir. Bir ülkede bulunan mantar ve ya böceklerin başka ülkelere bu yöntemle taşınmamasına çok dikkat edilir. Bu yüzden palet yapımında kullanılan ağacın kuru ve nem oranının en fazla %22 olması gerekir. Ayrıca paletin dayanıklı olması da gerekir. Palet sistemi forklift tarafından taşınacağı için her hangi bir kırılma ve çatlama olayının yaşanmaması gerekir.

Euro Palet Üretilirken Nelere Dikkat Edilir?

Euro palet üretiminde Avrupa’nın belirlediği ölçü ve standartlar arasında paletin boyu, kullanılan ağacın türü ve kullanılan çivinin cinsi gibi bir çok kriter vardır. Bütün bu kriterler paletin en sağlam şekilde olması için konulmuştur. Paletler genellikle demiryolu ve denizyolu taşımacılığı gibi alanlarda kullanıldığı için bu birimler de ürün lojistiği sırasında bu ölçülere uyulmasını isterler.

Euro Palet Nerelerde Kullanılır?

Euro paletler genellikle ağırlığı fazla olan ürünlerin taşınmasında kullanılır. İki katlı ve dayanıklı olmasının asıl sebebi budur. Özellikle ithalat, depolama, nakliye ve ihracat sektörlerinde yoğun olarak kullanılır. Palet sistemini ilk olarak Svensson Bros. tarafından İsveç’te demiryolu taşımacılığı için bulunduğu kabul edilir. Bu yöntemle ürünlerin taşınmasını daha kolay hale getirdiği test edilmiştir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Arayın